culmination - онтологија

апогеј повеќе

мн. апогеи
Вид збор: Именка, машки род
Кулминација, највисок подем, највисок степен на постигнување најголем успех.
Албански: kulminacion
Употреба: Преносно значење

врв повеќе

мн. врвови
Вид збор: Именка, машки род
Централен дел на дејствието во литературно или сценско дело.
Употреба: Уметност

кулминација повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Премин на небесно тело низ меридијанот на дадено место од Земјата.
Албански: kulminacion
Употреба: Астрономија