crutch - онтологија

патерица повеќе

мн. патерици
Вид збор: Именка, женски род
Помагало за одење.
Албански: patericë, mbështetëse
Употреба: Медицина

патеричка повеќе

Види и: патерица (ж.)
мн. патерички
Вид збор: Именка, женски род
патерица

штула повеќе

мн. штули
Вид збор: Именка, женски род
Дрвена патерица, протеза за една нога до коленото со која се овозможува движење.