crusader - онтологија

крсташ повеќе

мн. крсташи
Вид збор: Именка, машки род
крстоносец

крстоносец повеќе

мн. крстоносци
Вид збор: Именка, машки род
Учесник во крстоносните војни што ги воделе европските феудалци од XI до XIII век под знакот на крстот за освојување на Ерусалим.
Употреба: Историја , Религија