crown - онтологија

корона повеќе

мн. корони
Вид збор: Именка, женски род
круна
Албански: kurorë

круна повеќе

мн. круни
Вид збор: Именка, женски род
Златен венец или вид капа со скапоцени украcи за монарх како симбол на власт и на достоинство.
Албански: kurorë

круниса повеќе

крунисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави круна на глава при стапување на престол како симбол на владетелска моќ.
Албански: kurorëzoj
Заврши нешто успешно, се најде на врвот на нешто.
Албански: kurorëzoj
Употреба: Преносно значење
(се круниса) Се прогласи за владетел; прими круна како симбол на владетелска моќ.
Албански: kurorëzohem
(се круниса) Се заврши нешто успешно, има резултат од нешто.
Албански: kurorëzohet
Употреба: Преносно значење

навлака повеќе

мн. навлаки
Вид збор: Именка, женски род
Облога, коронка на заб.
Албански: mbështjellëse, kurorë dhëmbi
Употреба: Медицина

овенча повеќе

овенчаат
Вид збор: Глагол, свршен
круниса
Албански: kurorë
Употреба: Преносно значење
(се овенча) Се доведе до крај, успешно заврши нешто.
Албански: kurorë
Употреба: Преносно значење

увенча повеќе

увенчаат
Вид збор: Глагол, свршен
круниса
Албански: kurorëzoj
(се увенча) се круниса
Албански: kurorëzohem
Примери:
Нивната работа се увенча со успех.

увенчува повеќе

Види и: увенча (св.)
(се) увенчуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Става венец, крунисува.