crotch - онтологија

меѓуножје повеќе

мн. меѓуножја
Вид збор: Именка, среден род
Дел од телото што се наоѓа мегу нозете.
Употреба: Анатомија

чекори повеќе

чекорат
Вид збор: Глагол, несвршен
Раширува нозе во стоечка положба, опчекорува.
Албански: bigëzon
Примери:
Еѓупка се чекореше.