cream - онтологија

кајмак повеќе

(едн.) кајмакот
Вид збор: Именка, машки род
Масниот слој што се создава cо ладење на варено млеко, кој се собира за изработка на млечен производ; млечен производ добиен на тој начин.
Турски: kaymak Албански: kajmak, ajkë
Употреба: Гастрономија

кожичка повеќе

мн. кожички
Вид збор: Именка, среден род
кајмак
Албански: kajmak
Употреба: Гастрономија

крем повеќе

мн. кремови
Вид збор: Именка, машки род
Кашеста смеса за обложување торти и слатки.
Албански: krem
Употреба: Гастрономија
Највисок, најодбран слој во општеството.
Албански: krem, elitë
Употреба: Иронично , Преносно значење

крема повеќе

Види и: крем (м.)
мн. креми
Вид збор: Именка, машки род
крема
Употреба: Дијалектен збор

павлака повеќе

мн. павлаки
Вид збор: Именка, женски род
Густ, мастен слој на површината од млекото.
Албански: mazë, kajmak
Употреба: Гастрономија
Примери:
кисела павлака

шлаг повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Изматена млечна павлака или белка од јајце.
Германски: Schlagsahne Албански: krem, shllag
Употреба: Гастрономија
Примери:
Сладолед со шлаг.