courage - онтологија

бестрашие повеќе

мн. бестрашија
Вид збор: Именка, среден род
бестрашност, храброст
Употреба: Архаизам

доблест повеќе

мн. доблести
Вид збор: Именка, женски род
смелост, храброст
Албански: guxim, vyrtit, kurajë

кураж повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
храброст, смелост, решителност
Француски: courage

срце повеќе

мн. срца
Вид збор: Именка, среден род
смелост, храброст
Албански: zemër, kurajo
Употреба: Преносно значење

храброст повеќе

Види и: храбар (прид.)
(едн.) храброста
Вид збор: Именка, женски род
одважност, смелост, кураж
Албански: guxim, trimëri
Примери:
Немаше храброст да го стори тоа.