coup d'état - онтологија

преврат повеќе

мн. преврати
Вид збор: Именка, машки род
Голема, значајна промена во определено општествено-политичко уредување.
Албански: grushtshteti
Примери:
Воен преврат.

пуч повеќе

мн. пучеви
Вид збор: Именка, машки род
Обид од група заговорници да извршат државен преврат со насилно преземање на власта; државен удар.
Германски: Putsch

удар повеќе

мн. удари
Вид збор: Именка, машки род
Државен удар.
Албански: grusht shteti