corvette - онтологија

корвета повеќе

мн. корвети
Вид збор: Именка, женски род
Мал извиднички брод; мал брз крстосувач.
Употреба: Воен термин

корветен повеќе

корветниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на корвета.
Употреба: Воен термин