corn - онтологија

башак повеќе

мн. башаци
Вид збор: Именка, машки род
пченка
Турски: başak
Употреба: Дијалектен збор

мливо повеќе

мн. млива
Вид збор: Именка, среден род
Жито што се носи во мелница за да се сомеле.

мумуруз повеќе

мн. мумурузи
Вид збор: Именка, машки род
пченка, царевка
Албански: misër
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор

пченкарен повеќе

пченкарни
Вид збор: Придавка
Што е од пченка.
Употреба: Гастрономија

царевен повеќе

царевна
Вид збор: Придавка
Кој е од пченка.
Албански: i misrit, i kallomboqit
Употреба: Гастрономија
Примери:
Царевен леб.

царевина повеќе

царевината
Вид збор: Именка, женски род
пченка
Албански: misër, kallamboq
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор
Примери:
Да се роди жито, просо, царевина.

царевица повеќе

Вид збор: Именка, женски род
царевка, пченка
Албански: misër, kallamboq
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор , Земјоделство

царевка повеќе

Види и: царевица (ж.)
мн. царевки
Вид збор: Именка, женски род
Пченка, растението.
Латински: zea mays Албански: misër, kallamboq
Употреба: Ботаника
Примери:
Имаше дожд и царевките добро напредуваа.
Пченка, плодот на растението.
Албански: misër, kallamboq
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Вареа пченица и царевка ронеа.

црвенка повеќе

Вид збор: Именка, женски род
крупна црвена пченица
Албански: lloj gruri
Употреба: Земјоделство