copyright - онтологија

авторство повеќе

(едн.) авторството
Вид збор: Именка, среден род
Припадност на авторско дело, авторска своина.
Албански: autorësi
Употреба: Економија

патент повеќе

мн. патенти
Вид збор: Именка, машки род
резервација, заштита
Албански: patent, mbrojtje
Употреба: Економија , Преносно значење