cop - онтологија

пандур повеќе

мн. пандури
Вид збор: Именка, машки род
полицаец
Албански: polic, pandur
Употреба: Пејоратив , Преносно значење , Разговорно

цајкан повеќе

мн. цајкани
Вид збор: Именка, машки род
полицец
Употреба: Жаргонски збор