conveyor belt - онтологија

елеватор повеќе

мн. елеватори
Вид збор: Именка, машки род
Механизам со подвижна лента или со систем од садови распоредени во вид на верига и служи за префрлање на растресит товар.
Албански: shirit transporti

лента повеќе

мн. ленти
Вид збор: Именка, женски род
Подвижен елемент во фабрика со кој се пренесуваат производите од една до друга машина или од еден до друг погон.
Албански: shirit
Употреба: Технологија