convention - онтологија

конвенција повеќе

мн. конвенции
Вид збор: Именка, женски род
Меѓународна спогодба за некои важни прашања од правна, економска, политичка природа.
Албански: konventë
Употреба: Дипломатија
Општоприфатено правило или cиcтем од правила.
Албански: konventë, marrëveshje
заседание, собир
Албански: kuvend