consolation - онтологија

разговор повеќе

мн. разговори
Вид збор: Именка, машки род
утеха, надеж, забава
Албански: ngushëllim
Употреба: Разговорно
Примери:
Го загубив мојот единствен разговор.

тешачка повеќе

Вид збор: Именка, женски род
утеха
Употреба: Дијалектен збор

тешење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
смирување

утеха повеќе

мн. утехи
Вид збор: Именка, женски род
утешување
Албански: ngushëllim
Примери:
Ти благодарам на утехата.