conservation - онтологија

конзервација повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Одржување, чување и заштита на материјалното културно наследство (уметнички дела, објекти, книги итн.) од пропаѓање.
Албански: konservim
Изведување посебни мерки за заштита и чување на природата.
Албански: konversim
Употреба: Екологија