congregation - онтологија

збор повеќе

мн. зборови
Вид збор: Именка, машки род
собир, собор
Албански: mbledhje

конгрегација повеќе

мн. конгрегации
Вид збор: Именка, женски род
Здружение на црковни општини на католичката црква.
Албански: kongregacion
Употреба: Црковен термин
верско здружение
Албански: kongregacion, asociacion fetar
Употреба: Религија

паства повеќе

(едн.) паствата
Вид збор: Именка, женски род
Верниците, христијаните наспрема својот духовен пастир.
Употреба: Црковен термин