confederation - онтологија

конфедерација повеќе

мн. конфедерации
Вид збор: Именка, женски род
Сојуз, заедница на повеќе суверени држави на која се пренесуваат дел од државните функции.
Албански: konfederatë
Употреба: Дипломатија
Заедница на некои организации.
Албански: konfederat
Употреба: Административен термин