conduct - онтологија

води повеќе

водат
Вид збор: Глагол, несвршен
Управува, раководи со нешто.
Албански: udhëheq

диригира повеќе

диригираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Управува со хор или оркестар при изведување на музичко дело.
Албански: dirigjoj
Употреба: Музика и танц

однесување повеќе

мн. однесувања
Вид збор: Именка, среден род
обраќање
Албански: konvertim

поведение повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Придржување, однос кон правилата на редот во училиштето, изразени во оценка.
Албански: sjellje
Употреба: Образование

постапка повеќе

мн. постапки
Вид збор: Именка, женски род
Извршување на некакво дејство; начин на дејствување.
Албански: veprim

спроведе повеќе

спроведат
Вид збор: Глагол, свршен
Пропушти низ себе (електрицитет, топлина).