compression - онтологија

компресија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Намалување на обемот (на пареа, воздух, гас) заради зголемување на притисокот.
Албански: kompresion, shtypje
Употреба: Физика
збиеност, притисок
Албански: shtypje, kompresion