combinatorics - онтологија

комбинаторика повеќе

мн. комбинаторики
Вид збор: Именка, женски род
Дел од елементарната математика во кој се проучуваат образуваните множества од даден број елементи.
Албански: kombinatorikë
Употреба: Математика