collaborator - онтологија

колаборационист повеќе

мн. колаборационисти
Вид збор: Именка, машки род
Соработник со окупаторските сили (во Втората светска војна).
Употреба: Историја

колаборира повеќе

колаборираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Соработува предавнички со непријател.
Употреба: Политика