coldness - онтологија

мразнина повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
студенило

мразница повеќе

мн. мразници
Вид збор: Именка, женски род
студенило, морници

студ повеќе

мн. студови
Вид збор: Именка, машки род
(едн.) Состојба на ниска температура на воздухот.
Албански: acar, të ftohtë
Студено време.
Албански: acar

студенило повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Својство или пројава на студ.
Употреба: Екологија

студенина повеќе

студенината
Вид збор: Именка, женски род
Отсуство на топлина, љубов, близост.
Албански: ftohtësi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не пречека со некаква студенина.

студеност повеќе

Вид збор: Именка, женски род
студенина