coke - онтологија

кокс повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Тврдо висококалорично гориво што се добива со сува дестилација на камен јаглен.

кола повеќе

мн. коли
Вид збор: Именка, женски род
Назив како замена за полниот назив на освежителните пијалаци.
Албански: koka kolë
Употреба: Гастрономија , Разговорно