cognac - онтологија

коњак повеќе

мн. коњаци
Вид збор: Именка, машки род
Заштитено име на француски жесток пијалак.
Француски: cognac Албански: konjak
Секој таков пијалак без оглед на потеклото.
Француски: cognac Албански: konjak
Употреба: Разговорно