coating - онтологија

пласт повеќе

мн. пластови
Вид збор: Именка, машки род
слој, наслага
Албански: shtresë
Употреба: Медицина
Примери:
Пластови во јазикот.

филм повеќе

мн. филмови
Вид збор: Именка, машки род
Тенок слој, скрама, од нешто врз некоја површина.
Албански: shtresë
Употреба: Технологија