clover - онтологија

детелина повеќе

мн. детелини
Вид збор: Именка, женски род
Ливадска билка обично со по три зелени заоблени ливчиња на тенко стебленце.
Латински: Trifolium pratense Албански: tërfil
Употреба: Ботаника

јонџа повеќе

мн. јонџи
Вид збор: Именка, женски род
Вид детелина.
Турски: yonca Албански: jonxhë
Употреба: Ботаника , Земјоделство

лонџа повеќе

мн. лонџи
Вид збор: Именка, женски род
(само едн.) Bид детелина што служи за исхрана на добитокот.
Турски: yonca Албански: tërfil, jonxhë
Употреба: Земјоделство