clove - онтологија

каранфилче повеќе

мн. каранфилчиња
Вид збор: Именка, среден род
Суптропско дрво чии мирисливи, исушени цветни пупки се употребуваат како зачин; исушени цветни пупки од тоа дрво.
Латински: Caryophillus aromaticus Албански: karafil
Употреба: Ботаника , Гастрономија

чесен повеќе

мн. чесни
Вид збор: Именка, машки род
Одделен дел од главица лук.
Албански: thelë
Употреба: Ботаника , Гастрономија