climb up - онтологија

испентари повеќе

(се) испентарат
Вид збор: Глагол, свршен
Со напор се искачи некаде на високо.
Употреба: Разговорно

поискачи повеќе

Види и: искачи (св.)
поискачат
Вид збор: Глагол, свршен
(се поискачи) Се искачи повисоко.
Албански: ngrit