clew - онтологија

клопец повеќе

Види и: клопче (ср.)
мн. клопци
Вид збор: Именка, машки род
клопче

клопче повеќе

мн. клопчиња
Вид збор: Именка, среден род
Конец, предено намотано во топчеста форма.
Албански: lëmsh i vogël
Што е cо форма на клопче, што личи на клопче.
Албански: lëmsh
Употреба: Преносно значење