cistern - онтологија

стерна повеќе

мн. стерни
Вид збор: Именка, женски род
цистерна
Употреба: Архаизам

цистерна повеќе

мн. цистерни
Вид збор: Именка, женски род
Резервоар за вода со бетонско дно и ѕидови.
Албански: cisternë
Употреба: Архитектура и градба

штерна повеќе

Вид збор: Именка, женски род
цистерна
Употреба: Дијалектен збор