circumstance - онтологија

околност повеќе

мн. околности
Вид збор: Именка, женски род
Факт, појава што се јавува истовремено со друг факт и притоа влијаат меѓусебно.
Албански: rrethanë

опстојателство повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
околност

положба повеќе

мн. положби
Вид збор: Именка, женски род
Состојба обусловена од околностите во кои се наоѓа некој.
Албански: gjëndje, pozitë
Употреба: Преносно значење

услов повеќе

мн. услови
Вид збор: Именка, машки род
(само во мн.) околности
Албански: rrethana