circumcision - онтологија

обрежување повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Отсекување на еден дел од кожата на половиот орган кај мало момче, според прописите на еврејската и муслиманската религија.
Употреба: Медицина , Религија

сунет повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Кај муслиманите - обрежување.
Турски: sünnet