cinnamon - онтологија

дарчин повеќе

мн. дарчини
Вид збор: Именка, машки род
канела, цимет
Турски: tarçın Албански: dalçin, kanellë
Употреба: Гастрономија

канела повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Кора од тропско дрво со жолтокафен цвет и силен мирис што исушена и смелена се користи како зачин.
Албански: kanellë
Употреба: Гастрономија

цимет повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Растение од семејството на ловориките.
Латински: Laurus cinnamonum Албански: kanellë, cimt
Употреба: Ботаника
Кората на ова растение; се употребува како зачин на печиво.
Албански: kanellë, cimt
Употреба: Гастрономија