christ's-thorn - онтологија

драка повеќе

мн. драки
Вид збор: Именка, женски род
Вид бодликава грмушка со жолти цветови во вид на грозд и дрвенести плодови во вид на диск.
Латински: Paliurus aculeatus Албански: ferrë
Употреба: Ботаника

трн повеќе

(зб. мн.) трње
Вид збор: Именка, машки род
Растение покриено со трн.
Латински: Paliurus aculeatus Албански: ferrë
Употреба: Ботаника