chlorine - онтологија

хлор повеќе

(едн.) хлорот
Вид збор: Именка, машки род
Жолтозелен гас со остра миризба; се употребува во техниката, за воени цели и како средство за белење и дезинфекција.
Латински: Chlorum (Cl)
Употреба: Хемија