chickpea - онтологија

леблебија повеќе

мн. леблебии
Вид збор: Именка, женски род
Печен плод од слануток, наут што се употребува како храна.
Турски: leblebi Албански: leblebi
Употреба: Гастрономија

наут повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
слануток
Латински: ciсеr arietinum Турски: nohut Албански: naut
Употреба: Ботаника , Гастрономија

сланоток повеќе

Види и: слануток (м.)
мн. сланотоци
Вид збор: Именка, машки род
слануток
Албански: grashak, bizele
Употреба: Ботаника , Гастрономија

слануток повеќе

мн. сланутоци
Вид збор: Именка, машки род
Вид грав, наут.
Латински: ciсеr arietinum