chest - онтологија

ковчег повеќе

мн. ковчези
Вид збор: Именка, машки род
Дрвен сандак со капак во кој се чува облека, различни cкапоценоcти и сл.
Албански: arkë, sandëk

чекмеџе повеќе

мн. чекмеџиња
Вид збор: Именка, среден род
мало ковчеже
Употреба: Архаизам