cherry - онтологија

цреша повеќе

мн. цреши
Вид збор: Именка, женски род
овошно дрво
Латински: Prunus avium Албански: qershi
Употреба: Ботаника
Плодот на оваа овошка.
Албански: qershi
Употреба: Гастрономија

черешна повеќе

Види и: цреша (ж.)
мн. черешни
Вид збор: Именка, женски род
цреша
Употреба: Дијалектен збор