cheerful - онтологија

весел повеќе

весели
Вид збор: Придавка
Што е радосен, расположен, среќен.
Албански: i gëzuar, i gëzueshëm, gazmor

радосен повеќе

радосни
Вид збор: Придавка
Кој преживува чувство на радост; исполнет со радост.
Кој изразува радост.

ќефлија повеќе

(немен.)
Вид збор: Придавка
Добро расположен.
Турски: keyifli
Употреба: Разговорно