chauvinism - онтологија

шовинизам повеќе

(едн.) шовинизмот
Вид збор: Именка, машки род
Идеологија и политика на претеран национализам; проповедање на национална исклучивост; разгорување на меѓунационална омраза.
Употреба: Политика