chance - онтологија

случај повеќе

мн. случаи
Вид збор: Именка, машки род
случајност
Албански: rastësi

судбина повеќе

мн. судбини
Вид збор: Именка, женски род
случај
Албански: fat, rast

шанса повеќе

мн. шанси
Вид збор: Именка, женски род
Изглед, можност за успех.
Албански: gjasë