champion - онтологија

зазема повеќе

заземаат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се зазема) Се загрижи, се застапи за некого или за нешто.
Албански: përkrah

застапи повеќе

застапат
Вид збор: Глагол, свршен
(се застапи) Покаже грижа, се заземе за некого или за нешто.
Албански: kampion

застапува повеќе

Види и: застапи (св.)
застапуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се застапува) се зазема
Албански: mbroj, pëfaqësoj

првак повеќе

мн. прваци
Вид збор: Именка, машки род
Спортист или спортски тим што победил во некое натпреварување.
Албански: kampion
Употреба: Спорт

прваче повеќе

мн. првачиња
Вид збор: Именка, среден род
првак
Албански: kampion
Употреба: Деминутив

првенец повеќе

мн. првенци
Вид збор: Именка, машки род
првак
Албански: i parë
Употреба: Спорт

рекордер повеќе

мн. рекордери
Вид збор: Именка, машки род
Човек што постигнал најдобри резултати во некоја област.
Албански: rekorder
Употреба: Разговорно
Примери:
Рекордер во доброволно давање крв.

шампион повеќе

мн. шампиони
Вид збор: Именка, машки род
Победник во спортски натпревар за првенство.
Албански: kampion
Употреба: Спорт

шампионка повеќе

Види и: шампион (м.)
мн. шампионки
Вид збор: Именка, женски род
Жена шампион.
Употреба: Спорт