champagne - онтологија

шампањ повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Заштитено име на француско пенливо вино од областа Шампања.
Француски: champagne Албански: shampanjë
Употреба: Гастрономија
Боја на шампањ, многу светло белузлаво-жолта.
Француски: champagne