chair - онтологија

сандалија повеќе

мн. сандалии
Вид збор: Именка, женски род
стол
Турски: sandalye Албански: sandali, karrigë
Употреба: Разговорно
Примери:
Убави дрвени сандалии.

стол повеќе

мн. столови
Вид збор: Именка, машки род
Седиште за едно лице.
Албански: karrigë
Употреба: Разговорно

столе повеќе

мн. столиња
Вид збор: Именка, среден род
стол
Употреба: Деминутив

столица повеќе

мн. столици
Вид збор: Именка, женски род
стол
Албански: karrigë

столче повеќе

Види и: стол (м.)
мн. столчиња
Вид збор: Именка, среден род
стол
Употреба: Деминутив