cavalryman - онтологија

драгон повеќе

мн. драгони
Вид збор: Именка, машки род
Војник во лесна коњица.

кавалерист повеќе

мн. кавалеристи
Вид збор: Именка, машки род
Војник што служи во кавалерија.
Употреба: Воен термин

коњаник повеќе

мн. коњаници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што служи, што е во коњица.
Албански: kalorës
Употреба: Воен термин