catarrh - онтологија

катар повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Воспаление на слузницата на некој орган.
Употреба: Медицина

павлака повеќе

мн. павлаки
Вид збор: Именка, женски род
(кај окото) мрена, мрежа, катаракта
Албански: kataraktë
Употреба: Медицина
Примери:
(разг.) Павлака му фатиле очите.