castor-oil plant - онтологија

пратока повеќе

мн. пратоки
Вид збор: Именка, женски род
Вид растение, рицинус.
Латински: Ricinus communis Албански: ricinus
Употреба: Ботаника

рицинус повеќе

(едн.) рицинусот
Вид збор: Именка, машки род
Маслодајно растение.
Латински: Ricinus communis Албански: voj ricini
Употреба: Ботаника , Медицина