capillary - онтологија

капилар повеќе

мн. капилари
Вид збор: Именка, машки род
(обично во мн.) Најмал крвен сад во телото на човекот и на животните.
Албански: kapilar
Употреба: Анатомија , Медицина
(обично во мн.) Многу тесен канал.
Албански: kapilare
Употреба: Хемија