capillarity - онтологија

капиларност повеќе

(едн.) капиларноста
Вид збор: Именка, женски род
Својство на почвата и на други порозни материјали да го подигнуваат нивото на водата, на течноста по капилари.
Албански: kapilarizëm
Подигање или спуштање на нивото на течноста во многу тесни цевки.
Албански: kapilarizëm
Употреба: Физика